Wpisy gościnne

Home

To menu | To search

Home › Incydent podczas pracy w UK

Incydent podczas pracy w UK

, 19:25 - Permalink

Jeśli wyjeżdżamy pracować do UK, najlepiej najpierw poznać swoje prawa. Okazuje się, że możemy starać się o odszkodowanie za wypadek w pracy w Szkocji, gdy winny jest pracodawca.

Odpowiedzialność spada na niego, gdy w zakładzie pracy zlekceważone zostały przepisy BHP.

Dotyczy to nawet zwyczajnego potknięcia – da się udowodnić, że pracodawca nie dbał np. o właściwy system sprzątania. Co robić w razie wypadku w pracy? Trzeba pamiętać, że o rekompensatę zawsze powinno się zawalczyć – nie należy obawiać się straty pracy lub innych kar. Na ubieganie się o zadośćuczynienie mamy trzy lata od czasu wypadku. Możemy zatem poczekać chwilę i sprawdzić, w jaki sposób rozwinie się sytuacja. Jeżeli szef zwolni osobę po wypadku w wyniku rozpoczęcia procesu odszkodowawczego, może ona postarać się również o odszkodowanie za bezpodstawne zwolnienie – jeżeli pracowała w danym miejscu ponad 12 miesięcy.
Każdy wypadek należy zgłosić swojemu przełożonemu i dopilnować, aby wpisano go w tzw. książce wypadków (Accident Book). Jeśli w zakładzie pracy nie ma tego rodzaju książki, trzeba spisać wszystkie informacje na temat wypadku w dwóch kopiach i jedną oddać pracodawcy.

Następnym krokiem będzie wizyta u lekarza.

Jeśli wypadek nie był tak poważny, by wezwać pogotowie, najlepiej jak najszybciej udać się samodzielnie do szpitala albo lekarza rodzinnego.

To właśnie lekarz zapisze nasze obrażenia w historii medycznej – to konieczność, by móc domagać się zadośćuczynienia. Wypadek w pracy – co nam przysługuje? Jeśli z powodu odniesionych w wypadku obrażeń musimy wziąć wolne od pracy, przełożony ma obowiązek wypłacić nam tzw.

Statuory Sick Pay.

W zależności od stopnia obrażeń, możemy też wystąpić o dodatkowe benefity – będą płacone przez czas, w którym nie możemy wrócić do pracy. Każdy wypadek jest rozważany indywidualnie – proste sprawy mogą zostać rozwiązane po kilku miesiącach, a te trudniejsze trwają znacznie dłużej.

Najczęściej potrzeba około 12-18 miesięcy, by wszystko mogło się wyjaśnić. Kwota rekompensaty może być poddana negocjacjom pomiędzy wybranym przez nas prawnikiem a zakładem ubezpieczeniowym pracodawcy..


<< Poprzedni
Następny >>